Bonifratrzy – mistrzostwie ziołolecznictwa

Bonifratrzy – kim są najwięksi znawcy ziół

Bonifratrzy (z łac. „dobrzy bracia”), znani również jako Bracia Miłosierdzia oraz Bracia Szpitalni to zakonnicy należący do Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego. Zakon wyznaje regułę Św. Augustyna. Oprócz tradycyjnych trzech ślubów czystości, ubóstwa oraz posłuszeństwa, dodatkowo składają ślub szpitalnictwa. Działalność Bonifratrów polega głównie na pomocy chorym i ubogim. Pomoc ta udzielana jest w szpitalach, poradniach ziołolecznictwa oraz domach pomocy prowadzonych przez Braci Miłosierdzia. Ich godło stanowi owoc granatu z krzyżem oraz sześcioramienna gwiazda, a hasło brzmi „Bracia, czyńcie dobro”.

Bonifratrzy – historia Zakonu 

bonifratrzy-ziololecznictwo

Zakon bonifratrów został założony przez św. Jana Bożego. Urodzony w 1495 r. w Montemayor El Nuevo Portugalczyk został w 1539 roku zamknięty w szpitalu po tym, jak został uznany za obłąkanego. Wynikało to z faktu  publicznej spowiedzi, do której skłoniły go kazania św. Jana z Avili. W szpitalu Jan zaznał metod, jakich do leczenia ludzi chorych używali lekarze w tamtych czasach. Wstrząśnięty tymi przeżyciami, po wyjściu na wolność założył szpital w Grenadzie.

Z biegiem czasu założony przez niego szpital przestał spełniać jego wymagania, więc przeniósł swą działalność do opuszczonego przez zakonników klasztoru. Mogło tam znajdować się jednocześnie nawet 100 chorych, co było wielkim krokiem naprzód. Wkrótce do Jana dołączało coraz więcej osób również chcących nieść pomoc ludziom chorym. Szpital nie pobierał opłat, a jedynym źródłem utrzymania pracowników oraz pacjentów były jałmużny. Św. Jan Boży zmarł w roku 1550 w wyniku wyczerpania ogromem pracy w trudnych warunkach. 22 lata po tych wydarzeniach na mocy decyzji papieża Piusa V utworzono  zgromadzenie zakonne pod regułą św. Augustyna, które zostało zatwierdzone przez Watykan 14 lat później jako Zakon Braci Miłosierdzia. Tak zaczęła się historia leczniczej i opartej na mocy ziół działalności Bonifratrów. Sam Jan Boży został w roku 1886 uznany za świętego.

Tylko w ciągu 20 lat poprzez pracę bonifratrów powstały 3 nowe szpitale, w których wykorzystywano ziołolecznictwo. Dzięki ciężkiej pracy oraz rozwijaniu wiedzy o ziołach leczniczych w ok. 1800 roku Zakon prowadził 154 szpitale w całej Europie. Opinia o Bonifratrach jako ludziach oferujących pomoc chorym w często lepszych niż w innych przytułkach warunkach szybko trafiła do ludności Europy. Z czasem ich wpływy oraz działalność przeniosła się na inne kontynenty, gdzie nieśli pomoc zwykłym ludziom, wykorzystując między innymi swoje słynne ziołowe leki.

Wiek XVIII przyniósł wielkie zmiany dla Zakonu. Mimo opinii Bonifratrów jako świetnych uzdrowicieli, ich szpitale poprzez zmiany społeczne takie jak Rewolucja Francuska zostały praktycznie całkowicie zniszczone (przetrwało 47 szpitali z 347 zarządzanych przez zakonników). Dopiero pod koniec wieku Bracia Miłosierdzia zaczęli odzyskiwać swoją pozycję. Na przełomie kolejnych wieków nieoceniona była ich lecznicza działalność w tle wielkich konfliktów rozszarpujących Europę, jak i cały świat. Dnia dzisiejszego Bonifratrzy działają w 54 krajach ma terenie 5 kontynentów, gdzie udzielają pomocy chorym oraz doskonalą swą wiedzę na temat ziołolecznictwa.

Bonifratrzy – ziołolecznictwo

 

Ziołolecznictwo Bonifratrów sięga swoją historią do średniowiecza. Mieszanki ziół wykorzystywane przez zakonników ratowały życia wielu osób w tych zamierzchłych czasach. Bonifratrzy do dziś rozwijają swą wiedzę, korzystając z wielowiekowych doświadczeń. Szpitale zakonne cieszyły się i wciąż się cieszą ogromną sławą i renomą właśnie dzięki propagowanym w nich naturalnych, opartych na ziołach sposobach leczenia.

Zielarnie oraz eksperci na całym świecie polecają bonifraterskie preparaty ziołowe oraz mikstury, które są pomocne przy wielu chorobach, zarówno tych mniej groźnych jak przeziębienia, jak i przy nowotworach. Ziołolecznictwo Bonifratrów, zwane również fitoterapią, znane jest ze swej skuteczności. Chociaż preparaty ziołowe z reguły działają wolniej od nowoczesnych chemicznych leków, dzięki naturalnemu składowi są bezpieczne oraz nie mają właściwości toksycznych dla ciała człowieka. Zioła Bonifratrów są hodowane oraz selekcjonowane w taki sposób, aby powstałe sypkie mieszanki były szybko przyswajalne, zawierały niezbędne witaminy oraz inne mikroelementy będące podstawą ludzkiego zdrowia. Ziołowe mikstury można stosować również profilaktycznie oraz łączyć je z kuracją lekami przypisanymi przez lekarzy.

Chorzy muszą mieć świadomość, że każda substancja, nawet selekcjonowane przez Bonifratrów zioła mogą wyrządzić szkodę, jeżeli są stosowane w sposób sprzeczny z ich przeznaczeniem. Dlatego kuracja ziołolecznicza musi zostać poprzedzona wizytą u lekarza, który postawi diagnozę. To na jej podstawie specjaliści mogą wybrać odpowiednie do leczenia zioło. Wiele schorzeń poprzez swoją przewlekłość oraz złożoność mogą wymagać użycia kilku rodzajów bonifraterskich ziół, granulatów lub wyciągów.

Za największe plusy stosowania ziół Bonifratrów należy uznać:

  • występowanie związków organicznych, do których ludzi organizm jest przystosowany od wieków,
  • występowanie związków czynnych działających na zasadzie lawiny – jeden składnik ziołowy wzmacnia działanie drugiego
  • występowanie wielu soli mineralnych, witamin, jak również garbników i olejków eterycznych, czyli od zawsze dostarczanych naturalnie oraz niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała

Ziołolecznictwo a homeopatia

bonifratrzy-oleje

Ziołolecznictwo, inaczej fitoterapia jest często mylona z homeopatią. Wynika to zapewne  z faktu, że oba sposoby leczenia są oparte na naturze i wykorzystują jej dobrodziejstwa. Obie nauki różni jednak podejście do tematu choroby. Ludzie wykorzystujący lecznice zioła wyznają zasadę CONTRARIIS CURANTU, czyli przeciwne leczy się przeciwnym.

Z kolei ludzie wierzący w moc homeopatii działają zgodnie z maksymą SIMILIA SIMILIBUS CURANTUR – podobne leczy się podobnym. W skrócie, podstawą homeopatii jest  wiara, że substancja odpowiedzialna w dużych ilościach lub stężeniach za powstanie schorzeń może je zatrzymać, jeżeli będzie podana w dawce minimalnej. O mocy środków homeopatycznych ma decydować stężenie szkodliwej substancji – im mniejsze, tym mocniej działa środek. Wciąż brak jest badań potwierdzających skuteczność stosowania homeopatii, a wielu lekarzy uznaje preparaty wytwarzane zgodnie z tą ideą za działające wyłącznie na zasadzie placebo.

Zioła Bonifratrów – podsumowanie

Opinie na temat Bonifratrów oraz produkowanych przez nich ziół są jednoznacznie pozytywne. Sztuka ziołolecznictwa, dzięki stawianiu na naturalność oraz doskonalone przez lata rozwiązania, jest często wybierana przez pacjentów. Bonifratrzy, jako najwięksi znawcy ziół są od lat obdarzani zaufaniem przez wielu ludzi i spłacają ten kredyt zaufania. Ich ziołowe eliksiry, ekstrakty oraz mieszanki zdrowotne pomogły już wielu pokoleniom i z pewnością będą pomagać kolejnym. Należy pamiętać, że działanie ziół wpływa głównie na fizyczną sferę człowieka, aby zadbać o duchowy aspekt życia można przeprowadzać medytacje i rytuały, np. z wykorzystaniem świec takich jak Anti-Jinx Ritual.