Medycyna holistyczna – czym jest? Czy pacjent to tylko ciało?

Medycyna holistyczna coraz częściej pojawia się jako temat debat nie tylko wśród niszowych grup osób praktykujących styl życia oparty na zdrowiu duchowym, ale też naukowców oraz lekarzy zajmujących się na co dzień tradycyjnymi gałęziami medycyny. Czym jest medycyna holistyczna i dlaczego budzi skrajne emocje? Czy rzeczywiście może być brakującym elementem terapii w sytuacjach, gdy lekarze się poddają?

Medycyna holistyczna – co to jest i skąd pochodzi?

medycyna-holistyczna-antyczny-rytuał

Medycyny holistycznej nie da się opisać używając kategorii tradycyjnie przypisanych naukom leczniczym. Wynika to z faktu, że jest ona bardziej filozofią i wiarą w pewne ogólne prawdy rządzące światem oraz człowiekiem niż nauką. Podstawowym założeniem medycyny holistycznej jest uznanie, że zdrowie pacjenta nie kwestią czysto fizyczną. Zwolennicy medycyny holistycznej uznają, że  fakt zachorowania na daną przypadłość nie wynika tylko z fizycznych, ale również duchowych uwarunkowań danego pacjenta. W ich wyobrażeniu człowiek jest całością składającą się z elementów fizycznych i metafizycznych, przy czym żaden nie w jest ważniejszy od innego. Wyciągają z tego wniosek, że proces zwalczania choroby również nie może zostać ograniczony do oddziaływania na ciało. Uważają, że równie ważnym czynnikiem jest leczenie duszy pacjenta.

Ciężko jednoznacznie określić skąd pochodzi medycyna holistyczna. Wynika to z faktu, że była wykorzystywana przez wszystkie kultury od ich najdalszych dziejów często aż do dzisiaj. Rozumienie człowieka jako całości składającej się nie tylko z poszczególnych organów i wyciąganie z tego wniosków natury medycznej widoczne jest np. u Hipokratesa. Ten sposób leczenia wykorzystywali również europejscy lekarze różnych epok. Dopiero ostatnie kilka stuleci zmieniło kierunek spostrzegania medycyny na Starym Kontynencie. Mimo to do dzisiaj na całym świecie można spotkać osoby zajmujące się tym sposobem leczenia. Medycynę holistyczną wykorzystują np. szamani na terenie obu Ameryk oraz Afryki, ale też renomowane i nowoczesne ośrodki w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Medycyna holistyczna – główne założenia

 1. Stan zdrowia, podobnie jak wyleczenie choroby zależy między innymi od emocji i stanów, jakie odczuwa pacjent;
 2. Emocje oraz stany są wywoływane nie tylko przez zdarzenia zewnętrzne, ale również przez wyznawany system wartości i przekonań, dlatego są one istotne z medycznego punktu widzenia;
 3. Zmieniając przekonania, wpływamy na emocje oraz odczucia, których człowiek doświadcza na co dzień, dlatego zmiany te są częścią terapii holistycznej;
 4. Każdy człowiek istnieje nie tylko fizycznie, jest również bytem mentalnym oraz duchowym;
 5. W trakcie leczenia należy kierować się indywidualnymi potrzebami pacjenta oraz jego najbliższych;
 6. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zdrowie człowieka jest harmonia między jego naturą fizyczną, duchową i mentalną;
 7. Stan harmonii i zdrowia jest naturalny dla człowieka, to zmiany wywołane przez społeczeństwo są przyczyną jej utraty;
 8. Człowiek jest w stanie cofnąć skutki negatywnych społecznych zmian poprzez techniki wypracowane przez specjalistów w dziedzinie medycyny holistycznej;
 9. Ciągłe wykorzystywanie wspomnianych technik wpływa na jakość życia i działa zapobiegawczo na wszelkie schorzenia.

Medycyna holistyczna – jak wygląda terapia?

medycyna-holistyczna-akupunktura

Lekarz w trakcie terapii holistycznej ma inne zadanie niż w czasie typowego leczenia w szpitalu. Metoda holistyczna zakłada głownie naprowadzenie pacjenta na właściwa ścieżką mentalną, a następnie wspieranie jego organizmu naturalnymi metodami w walce z chorobami. Inaczej wygląda już wstępna analiza zdrowia pacjenta. Lekarz bardziej niż na badaniach takich jak morfologia skupia się na wewnętrznym wywiadzie, w czasie którego dowiaduje się o ewentualnych środowiskowych oraz występujących po stornie mentalnej przyczynach wystąpienia schorzeń.

Samo leczenie w równej mierze opiera się na poprawie jego stanu fizycznego jak i emocjonalnego, mentalnego oraz duchowego. W trzech ostatnich kwestiach każdy przypadek jest inny i wymaga maksymalnie indywidualnego podejścia.

Skupiając się metodach stosowanych w medycynie holistycznej do polepszenia fizycznego stanu pacjenta należy wspomnieć o środkach takich jak:

 • Akupresura – wykorzystywana w medycynie holistycznej poprzez głaskanie, uciskanie i opukiwanie ciała.
 • Akupunktura– wykorzystywana w medycynie holistycznej poprzez stymulowanie określonych miejsc w cele człowieka oraz pobudzanie krążenia krwi za pomocą wbijania metalowych igieł
 • Ziołolecznictwo – wykorzystywane w medycynie holistycznej poprzez podawanie pacjentowi ziołowych leków z naturalnych składników pozyskiwanych w tradycyjny sposób. Mistrzami w tej dziedzinie są Bonifratrzy.
 • Chiropraktyka– wykorzystywana w medycynie holistycznej poprzez mobilizację oaz manipulacje stawów i tkanek za pomocą ucisku stosowanego na ciało pacjenta
 • Aromaterapia – wykorzystywana w medycynie holistycznej poprzez terapie przeprowadzanie za pomocą naturalnych olejów eterycznych pozyskiwanych z roślin.

medycyna-holistyczna-yoga

Ponadto, pacjent jest namawiany do regularnej aktywności fizycznej w postaci indywidualnie dobranych ćwiczeń, przestrzegania odpowiedniej diety oraz abstynencji od substancji uznanych w medycynie holistycznej za szkodliwe (np. wszelkiego rodzaju używek)

W sferze mentalnej terapia obejmuje długie rozmowy z pacjentem przeprowadzane przez specjalistów mające na celu pomóc pacjentowi w osiągnięciu harmonii oraz równowagi, a także sesje medytacji, których moc jest wspomagana przez wykorzystanie specjalnych kadzideł lub świec takich jak Anti-Jinx Ritual. Pacjent poznaje techniki relaksacyjne pozwalające mu skupić się na kwestiach najważniejszych z punktu widzenia medycyny holistycznej oraz odsunąć od siebie dręczące go problemy. To zmiana sposobu myślenia oraz hierarchii wartości jest według ekspertów najważniejszą kwestią w terapii i poświęca się temu procesowi bardzo dużo czasu.

W czasie terapii bardzo ważną, o wiele większą niż w przypadku klasycznego leczenia, rolę odgrywa podejście pacjenta do działań podjętych przez lekarzy. Kwestie przestrzegania diety, treningów oraz, co najważniejsze, odpowiedniego myślenia pozostają wyłącznie pod kontrolą chorego. To czy dostosuje się do stawianych mu zadań zależy wyłącznie od niego.

Medycyna holistyczna – podsumowanie    

Medycyna holistyczna jest powrotem do sposobu leczenia naszych przodków, stawiając nie tylko na aspekt fizyczny ludzkiego zdrowia, ale koncentrując się w nie mniejszym stopniu na stronie mentalnej. Dzięki dostępności wiedzy w dzisiejszych czasach, specjaliści mogą w niej wykorzystać doświadczenie wielu pokoleń oraz kultur. Czy medycyna holistyczna jest skuteczna? Z pewnością może pomóc wielu osobom nie tylko w pokonaniu choroby, ale też polepszeniu standardów życia po wyzdrowieniu poprzez przekierowanie myślenia i pobudzeniu mobilizacji do skupienia się na osiągnięciu psychicznej harmonii.