OOBE – czym są podróże i doświadczenia poza ciałem

Wiele osób interesujących się dziedziną bytów astralnych oraz podświadomości zaczyna swoją przygodę z praktycznym wykorzystaniem swej wiedzy od OOBE oraz świadomego śnienia. Są to podstawowe sposoby doświadczenia świata poza ciałem. Z czego to wynika? Zapewne decydujące są dwa czynniki – są to stany świadomości o których czytał lub słyszał prawie każdy oraz stosunkowo niski próg wejścia. Ale czym jest OOBE i czy różni się od świadomego śnienia?

OOBE – co to?

OOBE (zamiennie OBE), czyli Out of Body Experience jest według powszechnie wyrażanej opinii stanem, w którym świadomość śniącego człowieka wychodzi poza jego ciało. Większość ekspertów uważa, że zdolność do doświadczenia OOBE ma bardzo wiele osób w wieku wczesnodziecięcym, jednak z biegiem lat zatracają oni tą zdolność. Nie jest to jednak strata nieodwracalna. Większość osób może doświadczyć stanu OOBE, potrzebuje jednak do tego „treningu” oraz cierpliwości. Czym charakteryzuje się OOBE? Świadomością tego, że ciało w danej chwili śpi. Do wejścia w ten stan potrzeba skupienia oraz odpowiedniego nastawienia.

OOBE a świadome śnienie. To samo?

oobe-historie

Większość osób rozróżnia stany OOBE oraz świadomego śnienia jako dwa różne doświadczenia. Wynika to poniekąd z nazwy pierwszego z nich (z angielskiego – doświadczenie pozacielesne). W świadomym śnieniu nasza jaźń przechodzi w świat snu, może go w określony sposób kontrolować i na niego wpływać. Aby zmienić świat świadomego snu, wystarczy skupienie oraz jasno postawiona intencja. Osoba śniąca świadomie może tworzyć nie tylko przedmioty czy postacie, ale też sytuacje. Istoty spotkane w świadomym śnie nie mają wolnej woli, są całkowicie posłuszne osobie śniącej. Wizja takiego snu jest bardzo pociągająca, dlatego świadomy sen często jest pierwszym pragnieniem osób, które zaczęły interesować się astralem.

OOBE jest zupełnie innym stanem. W jego czasie dusza i świadomość śniącego oddzielają się ciała. Świadomość przenosi się do astrala. Astral jest z kolei nie fizycznym wymiarem. To z niego pochodzą nasze wizje, wyobrażenia, odczucia, itp. Pod względem fizycznym jest to wymiar iluzoryczny, który nie istnieje. Jednak pod względem psychologicznym astral jest wymiarem, w którym możemy bezpośrednio zmierzyć się z naszą jaźnią oraz jej tworami. Podczas trwania w OOBE, otaczająca nas rzeczywistość jest bardziej realna oraz wyraźna od świata fizycznego, w którym żyjemy na co dzień. Wymiar, w którym wtedy przebywamy jest również wyraźniejszy od świata snu, w którym jesteśmy w czasie świadomego snu. Co za tym idzie, nasze zmysły są bardziej wyczulone i odbierają przychodzące impulsy z większą siłą. Kolejną różnicą jest otoczenie, które występuje przy OOBE. Nasza świadomość nie tworzy astrala, w którym przebywa, jak ma to miejsce w czasie świadomego snu. Przestrzeń ta jest od nas niezależna oraz narzucona z góry, podobnie jak świat fizyczny. Można w nim spotkać inne byty, inteligentne oraz niezależne od świadomości śniącego. Byty, o których mowa są relatywnie stałe, więc można je spotkać wielokrotnie podczas kolejnych sesji OOBE. Spotkane podczas OOBE istoty bywają pomocne, mogą wspomóc osoby, których świadomość znajduje się poza ciałem w ich codziennych problemach i troskach, jak np. rzucenie palenia lub leczenie od innych uzależnień. Stwarza to przed osobami wędrującymi po astralu bardzo duże możliwości samorozwoju.

OOBE – poradnik, jak to zrobić, metody

oobe-techniki

Aby wejść w stan OOBE, trzeba być pogrążonym we śnie. Śniący powinien znajdować się w fazie REM, zwanej również snem paradoksalnym, którą osiąga się mniej więcej po 90 minutach snu. Bardzo trudnym zadaniem jest osiągnięcie fazy REM będąc tego świadomym, ponieważ wymaga to utrzymania świadomości stanu śnienia przez okres około 90 minut. Metodą stosowaną przez większość osób jest rozbudzenie się po paru godzinach normalnego snu. Drugim sposobem, z reguły mniej skutecznym lecz niewymagającym wyrzeczeń jest zaśnięcie zaraz po powrocie z pracy, szkoły lub po treningu fizycznym.

Osoby początkujące w  OOBE oraz świadomym śnie powinny zacząć swą przygodę z tymi stanami świadomości poprzez ćwiczenie swojej koncentracji oraz zaplanowane rozbudzanie się w nocy. Rozbudzenie na 2,5 godziny przed normalnym wstaniem z łóżka powinno być wystarczające. Osoba rozbudzona powinna przez chwilę zająć czymś swój umysł. Dobrym pomysłem jest przeczytanie rozdziału książki itp. Jeżeli osoba chcąca wejść w OOBE czuje, że jest w stanie utrzymać koncentrację na dłuższy czas, powinna ponownie położyć się w łóżku i odtworzyć spokojną muzykę, najlepiej Hemi-sync. Po odpowiednim przygotowaniu się do wyjścia z ciała oraz położeniu się należy utrzymać koncentrację przez okres 30 minut, wsłuchując się w dźwięki muzyki.

Skoncentrowany podróżnik w stan OOBE po wspomnianych 30 minutach powinien znaleźć się w stanie umożliwiającym doświadczenie Out of Body Experience. Ważną kwestią jest zmiana pozycji czuwającego – najlepiej położyć się na bok. Na tym etapie mogą pojawić się sygnały takie jak drętwienie kończyn. Po położeniu się na boku powinno skupić się na własnym ciele, jego odruchach oraz wrażeniach jakich doświadcza. Po kilkunastu  minutach, jeżeli osoba praktykująca nie zaśnie, powinna zacząć wchodzić w stan OOBE.

UWAGA: Osoby początkujące mogą, choć nie muszą na początku nie doświadczyć samego OOBE, ale np. omamów hipnagogicznych. Są one czymś normalnym, mogą być zarówno przyjemne, jak i przerażające. Zależy to głównie od wiedzy i praktyki osoby ich doświadczających. Całkowite wejście w stan OOBE wymaga ćwiczeń, o których można przeczytać powyżej oraz czasu. Pomocne mogą być również praktyki wykorzystywane w medycynie holistycznej, o której możesz można przeczytaj tutaj.

OOBE – historie, doświadczenia

                Michał, lat 27: „Pewnej nocy, zupełnie przypadkowo, obudziłem się około 4 nad ranem. Ponieważ już przez kilka tygodni zastanawiałem się nad wprowadzeniem w stan OOBE uznałem, że to dobra okazja, aby zacząć zgłębić ten temat praktycznie. Na chwilę wstałem z łóżka i wziąłem pierwszą lepszą książkę. Po kilkunastu minutach uznałem, że jestem wystarczająco skoncentrowany i znów się położyłem. W tle włączyłem specjalną muzykę do świadomego śnienia oraz OOBE. Nie wiem ile czasu minęło, ale usłyszałem moją siostrę. Chciałem jej odpowiedzieć, po czym uświadomiłem sobie, że już dawno z nią nie mieszkam! Poczułem dziwne drętwienie w ciele i po chwili stałem się niezwykle lekki. Na tyle, aby zacząć unosić się nad własnym ciałem! Teraz byłem pewny, zaznałem OOBE! Zacząłem poruszać się po pokoju cały czas widząc moje śpiące fizyczne ciało. Czułem się świetnie, byłem trochę przestraszony, ale myślałem o tej chwili od  dłuższego czasu. Wtedy  do mojego pokoju wszedł mężczyzna (przynajmniej tak mi się wydaje). Wiedziałem, że w OOBE może spotkać zarówno dobre, jak i złe istoty. Podświadomie od razu poczułem, że ta należy do tej drugiej kategorii. Spanikowałem i chciałem go przegonić. Na szczęście udało się. Po tym incydencie chciałem jak najszybciej przerwać OOBE. Wiedziałem, że można to osiągnąć próbując wykonać ruch swoim fizycznym ciałem. Całą uwagę skupiłem na moich stopach, chciałem je delikatnie unieść. Wtedy się obudziłem. Nie była to wymarzona pierwsza przygoda z OOBE, dlatego nie wiem czy spróbuję ponownie znaleźć się w astralu.”

             Ania, 37 lat: „Chcąc po raz pierwszy wejść w OOBE, kolejną noc z rzędu ustawiłam zegarek o godzinie 4:30. Dało mi to ponad 4 godziny naturalnego snu. O dziwno, wstałam bez większego problemu i włączyłam komputer. Trochę pobuszowałam po sieci i znów się położyłam. Leżałam tak pewnie z pół godziny i nic. Byłam rozczarowana, że będzie to kolejna nieudana próba poznania OOBE. Zmieniłam pozycję i po raz ostatni postanowiłam się skupić i wsłuchać w swoje ciało. Nagle poczułam bardzo silne mrowienie w ręce, na której leżałam! Wiedziałam, że to jest to i zaczęłam wychodzić z ciała! Byłam podekscytowana, ale też przestraszona, dlatego cały czas zamykałam oczy. Postanowiłam usiąść na brzegu łózka i otworzyć oczy. Bałam się, że zobaczę sufit moim fizycznym ciałem i znów nie uda mi się wejść w OOBE. Jednak zobaczyłam najpierw meble i telewizor przy ścianie, obróciłam głowę i widziałam siebie. Byłam w OOBE! Niestety, praktycznie od razu usłyszałam szczekanie psy sąsiadów i znów byłam w swoim ciele. Z pewnością spróbuję raz jeszcze!”

Zagrożenia

OOBE nie powinno być praktykowane przez osoby cierpiące na padaczkę lub choroby o podłożu psychicznym. OOBE, podobnie jak świadome śnienie, może przyczynić się do pogorszenia ich stanu. Praktyki te nie są zalecane również osobom, którym  kojarzą się one ze strachem. Nasz umysł w trakcie OOBE oraz świadomego snu (zwłaszcza tego drugiego) może tworzyć wizje oraz doświadczenia skrajnie nieprzyjemne, które mogą wpłynąć na komfort naszego dnia po przebudzeniu. Swoją świadomość na astral można zwiększyć praktykując odpowiednie rytuały. Jeden z najskuteczniejszych wykorzystuje świecę Anti-Jinx Ritual.